Ak by sme mali uviesť zariadenia, ktoré sú užitočné prakticky v každej situácii týkajúcej sa opravy vozidiel, práce na karosérii alebo pneumatík, zdvihák by určite bol jedným z nich. V tomto článku vám povieme, ako vybrať ten správny zdvihák podľa vašich potrieb.
Na čo treba pozerať pri nákupe dvojstĺpového zdviháka pre dielňu alebo pneuservis? Nižšie je uvedený zoznam faktorov, ktorým by ste mali venovať pozornosť pri rozhodovaní o kúpe tohto typu zdviháka pre vašu dielňu.
Aký druh zdviháka?
V ponuke máme dvojstĺpové, štvorstĺpové, nožnicové, plošinové zdviháky, nemôžeme nespomenúť základné zdviháky akým je „žaba“ a vzduchový vankúš avšak tie sme vám už predstavili v minulom článku. Dnes, sa preto budeme venovať dvojstĺpovým zdvihákom avšak medzitým si pripomenieme aj Nožnicový a Plošinový zdvihák.
Prečo si vybrať dvojstĺpový zdvihák? V skutočnosti je to veľmi univerzálne zariadenie, keďže je vhodné ako pre osobné autá tak aj pre dodávky.
Nožnicové zdviháky
- špeciálne odporúčané pre typické automechanické dielne.
- zaberajú malý priestor v dielni.
Plošinové zdviháky
- ideálne riešenie pre motocykle.
Dvojstĺpové zdviháky
- Kapacita
Zaujíma vás, aký druh zdviháka bude pre vás najvýhodnejší? Predovšetkým skontrolujte jeho nosnosť. Vo všeobecnosti by sa zdvíhacia kapacita mala prispôsobiť typu vozidiel, ktorý vo vašej dielni najčastejšie obsluhujete. Jedno z najjednoduchších rozdelení:
- zdviháky do 2,5 T: zvládnu väčšinu osobných automobilov
- 3,5-6T zdviháky: podporujú väčšinu dodávkových vozidiel
- zdviháky s nosnosťou nad 6T: tieto typy zdvihákov sú potrebné, ak servisujete ťažké nákladné vozidlá
- Typ prepojenia dvojstĺpového zdviháka
Ktorý dvojstĺpový zdvihák bude pre vás lepšou voľbou - zariadenie s horným alebo spodným prepojením?
Rozdiel medzi týmito dvoma typmi zariadeniami je veľmi jednoduchý - zariadenie so spodným prepojením je oveľa jednoduchšie namontovať prakticky v akejkoľvek dielni a zariadenie s horným prepojením vyžaduje vzdialenosť minimálne 4-5 m od podlahy.
Zdvihák s horným prepojením | Zdvihák so spodným prepojením |
- vhodný na manipuláciu s vozidlami s nízkou svetlou výškou | -vhodný na manipuláciu s vysokými automobilmi (napríklad dodávkové vozidlá) |
S rámom alebo bez?
Niektoré dvojstĺpové zdviháky sú vybavené takzvaným rámom, ktorý dodáva zariadeniu ďalšiu stabilitu. Okrem toho pri používaní rámového zdviháka netreba zbytočne vytvárať hlboké potery (stačí asi len 20 cm). Navyše zdviháky vybavené rámom majú nižšie požiadavky na triedu betónu. Ďalšou, rovnako dôležitou výhodou zariadení vybavených rámom je ľahšia montáž. Nemusíte hľadať miesto so špeciálne upravenou podlahou.
"Automat" alebo "manuál"?
Na trhu sú k dispozícii manuálne aj automatické zdviháky. Základný rozdiel spočíva v uzamykacom systéme oboch zariadení. Pri manuálnych zdvihákoch užívateľ ručne uvoľňuje mechanické zámky, zatiaľ čo v automatických zámkoch sa automaticky uvoľnia tlačidlami na ovládacom paneli.Ktoré riešenie bude pre vás lepšie? Niet pochýb o tom, že automatický zdvíhací mechanizmus je oveľa pohodlnejší.
Čo je najlepšie vybrať?
Stručne povedané, výber dvojstĺpového zdviháka stojí za zváženie, pretože ide o investíciu, ktorá bude riešením aspoň na niekoľko rokov.
Z našej ponuky pre vás vyberáme: PROWER TECHNIK Dvojstĺpový zdvihák 4500 kg - trojdielné ramená 711-1511mm
V ďalšom článku sa naučíte správne používať zdvihák tak, aby fungoval bez problémov vo vašej dielni mnoho rokov!